Hobi

CADENCE VERNİK KULLANIM ÖNERİLERİ

Vernik kullanımı

Vernik kullanımı, mobilya ve ahşap işlerinizde mükemmel bir parlaklık ve koruma sağlar. Bu blogda, vernik uygulamanın püf noktalarını ve tekniklerini keşfedeceğiz.

SU BAZLI VERNİKLER

1.Su Bazlı Akrilik Vernikler: Çatlatma teknikleri dışında tüm tekniklerde koruma amaçlı olarak 24 saat arayla iki kat olarak uygulanır. Cadence’in tüm su bazlı akrilik vernikleri su geçirmez özelliğe sahiptir, ıslak bez ile kolaylıkla silinebilir. Cadence’in tüm vernik ve boyaları gibi CE&EN71 normlarına uygundur, sağlığa zararlı madde içermez. Mat, yarı mat ve parlak olmak üzere parlaklıklarına göre çeşitleri vardır.

2.Style Matt Velvety Touch – Style Mat Kadife Vernik: Very Chalky Home Decor ile yenilediğiniz mobilyalarınızda ürünün ultra mat kadifemsi dokusunu koruma altına almak için ilk tercihiniz Style Matt Velvety Touch kadifemsi vernik olmalıdır. İki kat kullanılır. Kadifemsi yapısından dolayı uygulandığı yüzeylerde katlar arasında zımpara yapılması önerilir. Katlar arasında zımpara yapılması yüzeyde kadife dokunun oluşmasını sağlar.

3.Simli Vernikler: Altın ve gümüş olmak üzere iki çeşittir. Bu vernikler Style Matt, Premium, Very Chalky, Hybrid gibi boyalarla boyanmış tüm yüzeyler üzerinde kullanılabilir.

4.Ultimate Glaze Sır Vernik: Gıda uyumluluk sertifikası vardır. Hybrid Multisurface boya uygulanan cam ve seramik gibi gıda teması olacak yüzeylerde kullanılabilir. Kalın olduğu için tek kat uygulanır, fırça ile uygulanır ve iz bırakmaz.

5.Aqua Stone – Taş Vernik: Yoğun kullanılan yüzeyler için 24 saat arayla iki kat uygulanması önerilir. Gıda uyumluluk sertifikası vardır, Hybrid Multisurface boya uygulanan cam ve seramik gibi gıda teması olacak yüzeylerde kullanılabilir. Uygulandıktan sonra kuruma süresi 24 saat olsa da kemikleşme süresi 21 gündür, 21 gün boyunca darbe almasını engellemek ve suya maruz bırakmamak gerekir.

6.Deri Verniği: Sünger veya fırça ile uygulanabilir ve iki kat uygulanması tavsiye edilir. Deri yüzeyi darbelere karşı korur, suya dayanıklı bir kaplama ve parlak bir görüntü verir. Esnektir, çatlama veya soyulma yapmaz.

SOLVENT BAZLI VERNİKLER

1.Sprey Vernik: Uygulama öncesinde kutu iyice çalkalanmalı, 30 cm mesafeden yüzeye püskürtülmelidir. Uygulandığı yüzeyde yüksek koruma sağlar. En az iki kat uygulanması tavsiye edilir ve katlar arasında 30 dakika beklenilmesi yeterlidir.

2.Varak Verniği: Fırça ile kolayca uygulanabilir.

3.Gomalak Cila: Yumuşak bir kumaşla yüzeye uygulanır. Tüm ham ahşap yüzeylerde kullanılabilir.

4.Yat Verniği: Öncelikle çalkalanması ve fırçayla iki kat uygulanması tavsiye edilir. İhtiyaç duyulursa %5 – %10 arasında sentetik tiner ile inceltilebilir.

İKİ KOMPENANTLI REÇİNE VERNİKLER 

Bu verniğin tüm çeşitleri iki kompenanttan oluşur, kompenantlar eşit miktarda homojen olarak iyice karıştırılarak kullanılır. Karıştırmadan önce tüplerin dışından bir fön makinası ile ısı tutulması gerekir. Daha sonra cam bir kavanozun içerisine iki kompenantı da döküp 3-4 dk. karıştırıp fazla bekletmeden uygulama yapmalısınız. Bütün reçine verniklerde hava kabarcığını önlemek için yüksek ısılı çakmaktan yaralanabilirsiniz.

 1.Yüz Kat Vernik: Yüzeye tek noktadan dökerek kalın bir cam tabakası oluşturabilirsiniz. Fırça ile sürülen bir ürün değildir. Şeffaf, parlak, sararma yapmayan bir üründür.

2.Kristal Sır Vernik: Uygulamada fırça kullanabilirsiniz. 20 dk içinde kullanılmalıdır ve ekstra kalın olduğu için tek kat kullanılması yeterlidir.

3.Resin Art Özel Şeffaf Reçine Kit: Uygulama alanı oldukça geniştir. İsterseniz seçtiğiniz akrilik boyalardan içine birer damla damlatarak renklendirebilirsiniz. Sanatsal çalışmalar oluşturabileceğiniz gibi istediğiniz yüzeyleri yoğun verniğinden yararlanarak yüksek koruma altına da alabilirsiniz.     

Vernik seçimi ve uygulaması uygulanan yüzeye göre değişiklik göstermekte olup belirtilen hususlar dikkate alınmalıdır. Vernik seçimi, uygulaması ile ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki video linkinden ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=TlKLZkqksrQ